Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
16.12.2021

III.TECVİD (Vakıf-İbtida) ÇALIŞTAYI

III.Tecvid Çalıştayı Bingöl'de yapıldı.

    Kıraat alanına dair problematiklerin çözümüne katkı sağlamak ve aynı zamanda Bingöl Üniversitesi bünyesinde kurulan Kıraat Enstitüsünün etkin tanıtımı amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ile Bingöl Üniversitesi Kıraat İlmi Enstitüsü tarafından ortaklaşa organize edilen “Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı – Kıraat İlmi Enstitüsü Tecvid (Vakıf-İbtida) Çalıştayı” Bingöl Üniversitesinin ev sahipliğinde 18 Kasım 2021 tarihinde Recep Tayyip ERDOĞAN Kongre ve Kültür Merkezinde icra edilmiştir.

    Dört oturum halinde gerçekleştirilen çalıştayın birinci oturumu İstiklal Marşı, saygı duruşu ve Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu üyesi Sedat AYDINLI’nın Kur’an tilavetiyle başlamış; Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, Bingöl Belediye Başkanı V. Mehmet Sait KOLAK ve Bingöl Valisi Kadir EKİNCİ’nin protokol konuşmalarıyla son bulmuştur.

    Prof. Dr. Mehmet DAĞ’ın başkanlığında icra edilen ikinci oturumda sırasıyla: Doç. Dr. Recep KOYUNCU tarafından “Vakıf ve İbtida’nın Tarihsel Süreci, Konusu, Amacı, Bağlayıcılığı”; Arş. Gör. Naci DEMİRCİ tarafından “Tecvid İlmi Zaviyesinden Vakıf ve İbtida” ve Doç. Dr. Muhammed ABAY tarafından “Gelenekten Günümüze Mushaflarda Vakıf İşaret Sistemi” başlıklı tebliğler sunulmuştur.

    Prof. Dr. Nihat TEMEL’in** başkanlığında gerçekleştirilen üçüncü oturumda ise sırasıyla: Dr. Muhammed COŞKUN “Secavendi’nin Vakıf Sisteminin Yeniden Okunması”, K.K.Ö. Mücella HACIMISIROĞLU “Farklı Yönleriyle Vakf-ı Muanaka”, K.K.Ö. Tuba ÇOBAN “Vakf-ı La’nın Matıksallığı ve İşlevselliği”, Dr. Mehmet KARA “Vakf-ı Lazım ve Vakf-ı Caiz’i Doğu Anlamak” başlıklı tebliğler sunulmuştur.

    Çalıştayın dördüncü oturumu Hafiz Osman ŞAHİN, Prof Dr. Nihat TEMEL, Prof. Dr. M. Emin MAŞALI ve Prof. Dr. Mehmet DAĞ tarafından tebliğlerin müzakere edilmesinin akabinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ın konferansıyla son bulmuştur.


** Çalıştay boyunca engin bilgi ve tecrübesinden faydalandığımız ve ertesi gün vefat eden Prof. Dr. Nihat TEMEL hocamıza Mevla’dan Rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.


​Tebliğler;